20 grudnia 2017 roku Senat Rzeczypospolitej Polskiej na swoim posiedzeniu przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2018 Rokiem Harcerstwa, podkreślając tym samym uznanie zasług polskiego harcerstwa oraz przyszłej jego roli w wychowaniu młodego pokolenia.

W dniach 1-2 listopada 1918 roku przedstawiciele wszystkich ośrodków harcerskich powstałych na ziemiach polskich spotkali się na zjeździe, podczas którego uchwalili zjednoczenie organizacji harcerskich w jeden Związek Harcerstwa Polskiego. W tym roku ZHP obchodzić będzie swoje 100-lecie.

Kluczowym wydarzeniem będzie Zlot ZHP Gdańsk 2018, w którym udział weźmie ponad 15 000 osób. Obchody 100-lecia powstania Związku Harcerstwa Polskiego to nie tylko zlot, ale również wiele innych wydarzeń organizowanych przez Komendę Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach. W zlocie udział weźmie 20-osobowa grupa harcerek i harcerzy z naszego hufca.