W dniu 16 października 2017 r. odbył się Apel z okazji 39 Rocznicy Wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Uroczystość miała miejsce na Placu Św. Jana Pawła II, gdzie wartę honorową pełnili harcerze Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach. W uroczystym Apelu udział wzięły władze samorządowe powiatu i gminy, dyrektorzy szkół i zakładów pracy, zuchy, harcerze, młodzież niezrzeszona, instruktorzy Związku Harcerstwa Polskiego, nauczyciele i mieszkańcy Głubczyc. Po Apelu młodzież szkolna oraz drużyna harcerska ze Szkoły w Pietrowicach przygotowała montaż słowno-muzyczny, po którym przed tablicą pamiątkową złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze, upamiętniając tym samym wybór Polaka na zwierzchnika Stolicy Piotrowej. Na zakończenie wszyscy razem zaśpiewaliśmy „Barkę” czyli ukochaną pieśń Ojca Świętego.