W dniu 27 września 2017r. harcerze z Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach wraz z Radnym Sejmiku Wojewódzkiego Zbigniewem Ziółko oraz Przewodniczącym Rady miejskiej w Głubczycach Kazimierzem Naumczyk złożyli kwiaty przed tablicą pamiątkową Armii Krajowej w Kościele Parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Głubczycach.

Tego dnia 1939 roku powołana została pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa – Służba Zwycięstwu Polski. To wydarzenie zapoczątkowało budowę Polskiego Państwa Podziemnego – fenomenu w dziejach II wojny światowej i nie tylko. Pamiętając o poświęceniu, walce i umiłowaniu Ojczyzny Żołnierzy Armii Krajowej oraz innych formacji Polski Walczącej Sejm RP ustanowił dzień 27 września Dniem Podziemnego Państwa Polskiego.