Komenda Hufca ZHP w Głubczycach

im. KS. BP. Antoniego Adamiuka, Chorągiew Opolska

Get Adobe Flash player

W niedzielę 13 lipca 2017 r. grupa harcerzy z Głubczyc i Lisięcic oraz młodzież z Ochotniczych Straży Pożarnych z Równego i Nowej Wsi Głubczyckiej uczestnicząca w półkoloniach w Ściborzycach Małych wzięła udział w wycieczce do Lokalnego Centrum Sterowania w Opolu. Jest to miejsce, w którym system komputerowy pod nadzorem dyżurnych ruchu steruje ruchem kolejowym na określonym odcinku linii kolejowej. W tym miejscu młodzież miała okazję zobaczyć „od środka” w jaki sposób przejmowana jest kontrola nad wszystkimi pociągami w danym okręgu oraz dowiedzieć się o procedurach obowiązujących w przypadku nagłego zdarzenia. Zastępca dyrektora d.s. eksploatacyjnych w Zakładzie Linii Kolejowych PKP PLK w Opolu, pan Zbigniew Makowski oprowadził nas po całej placówce, a pracownicy LCS wytłumaczyli na czym polega praca na poszczególnych stanowiskach. Po wizycie w Centrum Sterowania udaliśmy się na dworzec PKP skąd wyruszyliśmy pociągiem do Kędzierzyna-Koźla. Na zakończenie naszej przygody z koleją, na nieczynnej już stacji kolejowej w Ściborzycach Małych odbyło się wieczorne ognisko. Dzisiejsza wycieczka była dla uczestników niezapomniana przygodą, a zarazem ciekawą lekcją, szczególnie  dla tych wszystkich którzy pierwszy raz jechali pociągiem.

[ZOBACZ ZDJĘCIA]

Komenda Hufca ZHP w Głubczycach ? 2003

statystyka