Komenda Hufca ZHP w Głubczycach

im. KS. BP. Antoniego Adamiuka, Chorągiew Opolska

Get Adobe Flash player

11.07.2017 r. Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach wzięła udział w obchodach 74. Rocznicy Mordu Ludności Polskiej na Wołyniu. Latem 1943 r. ukraińscy nacjonaliści pomordowali dziesiątki tysięcy niewinnych ofiar, w tym kobiet i  dzieci.

W celu uczczenia pamięci ofiar „Krwawej Niedzieli” na Cmentarzu Komunalnym w Głubczycach przed Kamieniem Pamięci Kresowiaków i Pomnikiem Sybiraków zgromadzili się m.in. przedstawiciele Władz Samorządowych Gminy i Powiatu, Służby Mundurowe, Związki Kombatanckie, Kresowiacy, Poczty Sztandarowe, zuchy i harcerze.

O godz. 12:00 odbył się uroczysty apel zakończony skłaniającą do refleksji pieśnią „Wołyń”, po której Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Edward Wołoszyn w paru słowach przypomniał zebranym tragiczne wydarzenia, mające miejsce latem 1943 r. Następnie kapelan Kresowiaków Głubczyckich – ksiądz proboszcz Adam Szubka poprowadził wspólną modlitwę za wszystkie ofiary Zbrodni na Wołyniu. Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed „Kamieniem Pamięci” na Cmentarzu Komunalnym w Głubczycach.           

Dh. Joanna Herbut

[ZOBACZ ZDJĘCIA]

Komenda Hufca ZHP w Głubczycach ? 2003

statystyka