„Nie o zemstę,
Lecz o pamięć wołają ofiary”

W Babicach, gdzie mieszkają przesiedleńcy ze wschodnich terenów II RP i ich potomkowie, corocznie odbywają się uroczystości upamiętniające mord dokonany na mieszkańcach Huty Pieniackiej przez nacjonalistów ukraińskich z SS „Galizien” i UPA. Do zbrodni w Hucie Pieniackiej doszło 28 lutego 1944 roku. W miejscowości przebywało wówczas ponad tysiąc Polaków – w tym wielu uciekinierów z Wołynia szukających schronienia przed pogromami. Z rzezi ocalało niespełna dwieście osób.

5 marca 2017r. harcerze Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach uczestniczyli w obchodach 73. Rocznicy tego wydarzenia, które rozpoczęły się od uroczystej Mszy Św. w intencji pomordowanych Polaków. Przed tablicą upamiętniającą zamordowanych mieszkańców Huty Pieniackiej harcerze zaciągnęli wartę honorową a zebrani goście złożyli kwiaty i zapalili znicze. Uroczystość zakończyła się spotkaniem w świetlicy wiejskiej, gdzie odbyła się projekcja filmu "Podwójne korzenie".