1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych. Nie jest to data przypadkowa, 1 marca 1951r. na warszawskim Mokotowie komuniści rozstrzelali siedmiu żołnierzy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w tym podpułkownika Łukasza Cieplińskiego, który wraz z towarzyszami niedoli tworzył kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

W południe w Kościele Parafialnym p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Głubczycach harcerze Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego zaciągnęli honorową wartę przed tablicą upamiętniająca żołnierzy Armii Krajowej. Podczas krótkiego Apelu przybliżono dokonania członków niepodległościowego podziemia. Ksiądz Proboszcz Michał Ślęczek w paru słowach nawiązał do wydarzeń sprzed 66 lat. Po wspólnej modlitwie władze samorządowe gminy i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji i zakładów pracy, dyrektorzy szkół, harcerze i zuchy oraz młodzież szkolna złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze przed tablicą upamiętniającą polskich żołnierzy Armii Krajowej. Na zakończenie obchodów minutą ciszy uczczono pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Cześć ich pamięci!

dh. Joanna Kuc