Komenda Hufca ZHP w Głubczycach

im. KS. BP. Antoniego Adamiuka, Chorągiew Opolska

Get Adobe Flash player

10 i 11 lutego 2017 roku w 77 Rocznicę I deportacji Polaków na Sybir delegacje Przedszkolaków z Przedszkola nr 1 i drużyn harcerskich z Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Głubczycach złożyły kwiaty przed Tablicą Pamiątkową Armii Krajowej w Kościele Parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Głubczycach upamiętniając ofiary stalinowskiego reżimu.

W dniu 10.02.2017r. Przedszkolaki z Przedszkola nr 1 im. Marii Konopnickiej w Głubczycach wraz z nauczycielką Małgorzatą Grąziowska-Wojnarowicz. złożyły kwiaty by upamiętnić Polaków zesłanych na Sybir. Natomiast 11 lutego kwiaty złożyły delegacje harcerzy z drużyn: ?Płomienie? dh. Witolda Walków, ?Słoneczna Gromada? dh. Liliany Hajda, ?Leśne Skrzaty? dh. Aliny Zając, ?Turyści? dh. Małgorzaty Szuszkowskiej, ?Paradox? dh. Mirosława Smaha oraz ?Płomyki? dh. Kariny Kowalskiej.

10 lutego 1940 roku odbyły się pierwsze wywózki Polaków na Sybir. Deportacje odbywały się w nieludzki sposób. Przewożono ich na dworce kolejowe, gdzie na mrozie musieli czekać nawet kilka godzin. Wielu ludzi podczas tej podróży zmarło z głodu, mrozu i wyczerpania. Deportowani podróżowali stłoczeni w wagonach bydlęcych w skandalicznych warunkach. Po zakończonej podróży, tych którzy zdołali przeżyć, czekała niewolnicza praca, głód, nędza i choroby. Do czerwca 1941 roku miały miejsce cztery takie deportacje, w wyniku których zesłano około miliona Polaków.

Cześć ich Pamięci!

[ZOBACZ ZDJĘCIA]

Komenda Hufca ZHP w Głubczycach ? 2003

statystyka